Jak działa Klimonorm: Jest to złożony lek hormonalny o działaniu podtrzymującym w organizmie kobiety procesy hormonalne, zachodzące przed okresem przekwitania (klimakterium). W czasie 7 dniowej przerwy w stosowaniu leku występuje krwawienie z dróg rodnych, podobne do miesiączki, spowodowane przerwaniem podawania hormonów.
Zagraniczna nazwa lekarstwa Klimonorm: ESTRADIOLI VALERAS + ESTRIOLUM + LEVONORGESTRELUM
Klimonorm jest w formie: drażetki
Działanie Klimonorm zastosowanie: Lek stosowany jest w leczeniu objawów niedoboru hormonów, związanego z okresem przekwitania (klimakterium), po operacyjnym usunięciu macicy wraz z przydatkami, takich jak: uderzenia gorąca, zawroty i bóle głowy, napadowe wzmożone pocenie się, wzmożona drażliwość nerwowa, zaburzenia snu.Stosowany jest również w stanach podrażnienia pęcherza moczowego i dróg moczowych oraz w leczeniu zaniku kości (osteoporozy, zrzeszotnienia kości).
Jak podawać Klimonorm: Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz prowadzący.Zwykle Klimonorm stosuje się doustnie w okresie przejściowym bez krwawienia miesięcznego -- 1 drażetkę żółtą przez 9 dni, 1 drażetkę niebieską przez 12 dni i 7 dni przerwy.W przypadku utrzymującego się krwawienia miesiączkowego w 4 dniu po rozpoczęciu krwawienia 1 drażetka żółta przez 9 dni, następnie 1 drażetka niebieska przez okres 12 dni, po czym 7 dniowa przerwa. Pierwszy dzień przyjmowania drażetki z drugiego opakowania musi być tym samym dniem tygodnia, od którego rozpoczęto pierwsze opakowanie. W czasie 7-dniowej przerwy należy się spodziewać krwawienia z dróg rodnych.Pamiętaj! Nie przyjmuj podwójnej dawki nawet wówczas, gdy przypomnisz sobie o dawce poprzednio nie przyjętej!
Skutki uboczne Klimonorm: Występują rzadko. Niekiedy w pierwszych miesiącach stosowania mogą pojawiać się: nudności, uczucie napięcia piersi, zaburzenia łaknienia, mdłości, bóle głowy.Gdy powyższe dolegliwości wystąpią i nasilają się, skontaktuj się z lekarzem.
Efekty Klimonorm zastosowania: Rzadko objawy -- zakrzepowo-zatorowe. Należy wówczas przerwać podawanie leku i skontaktować się z lekarzem.Napady migreny.Podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.Zaburzenia widzenia.Żółtaczkę. Przy wystąpieniu jakiegokolwiek z powyższych objawów należy odstawić lek i udać się do lekarza!Podczas leczenia estrogenami wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworów macicy i piersi.
Poinformuj lekarza gdy: O tym, że stwierdzono u Ciebie uszkodzenie i zaburzenie funkcji wątroby.O tym, że stwierdzono u Ciebie zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.O tym, że chorujesz na cukrzycę i że stwierdzono u Ciebie zmiany w naczyniach.O tym, że chorujesz na nadciśnienie tętnicze lub opryszczkę narządów płciowych.O tym, że w rodzinie występują predyspozycje do chorób nowotworowych narządów płciowych lub sutka.O tym, że występują u Ciebie krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie.O tym, że chorujesz na porfirię.O tym, że chorujesz na astmę oskrzelową, padaczkę, migrenę.Powiadom lekarza o innych lekach, które aktualnie zażywasz.
Zapytaj lekarza: Regularnie -- leki nasenne, uspokajające, przeciwpadaczkowe.Ampicylinę, doustne leki przeciwzakrzepowe, trójcykliczne leki antydepresyjne (Imipraminę, Amitryptylinę).Barbiturany (Luminal), Hydantoinę, Karbamazepinę, Meprobamat, Fenylbutazon, Ryfampicynę.
Pamiętaj o: Nie spożywaj alkoholu w czasie stosowania leku.Przed rozpoczęciem stosowania leku lekarz powinien wykluczyć u Ciebie raka sutka, nowotwór narządów rodnych, obecność chorób zakrzepowo-zatorowych, endometriozę.
Składniki Klimonorm: Klimonorm (Jenapharm GmbH & Co.) drażetki -, 2 zestawy: po 21 draż.
Nie używaj Klimonorm gdy:
Skutki uboczne Klimonorm w słowniku Efekty uboczne K .