Jak działa Lipostat: Obniża stężenie cholesterolu całkowitego w surowicy krwi, zapobiega rozwojowi i powikłaniom miażdżycy. Powoduje również obniżenie poziomu trójglicerydów oraz wzrost poziomu HDL-cholesterolu.
Zagraniczna nazwa lekarstwa Lipostat: PRAVASTATINUM
Lipostat jest w formie: tabletki
Działanie Lipostat zastosowanie: W leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej, w hipercholestrolemii z hipertriglicerydemią, jeżeli podstawowym schorzeniem jest hipercholesterolemia, gdy leczenie dietetyczne okazało się niewystarczające.W chorobie wieńcowej z zaburzeniami lipidowymi
Jak podawać Lipostat: Dawkowanie i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.Lek najczęściej przyjmuje się raz na dobę, wieczorem.Przed rozpoczęciem i w czasie leczenia powinno się stosować standardową dietę obniżającą poziom cholesterolu.W trakcie leczenia należy wykonywać okresowe oznaczenia poziomu lipidów w surowicy i modyfikować dawkę.
Skutki uboczne Lipostat: Niestrawność i nudności.Zgaga.Bezsenność.Zaburzenia czucia.Biegunki lub zaparcia.Świąd i wysypki skórne.
Efekty Lipostat zastosowania: Wzdęcia i bóle brzucha.Podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych (aminotransferaz) w surowicy, które jest zwykle łagodne i przemijające.Gorączkę.Bóle mięśniowe.Bóle zamostkowe.Osłabienie.
Poinformuj lekarza gdy: O tym, że chorujesz na nerki lub wątrobę.O nadwrażliwości na ten lek.O tym, że chorujesz na rodzinną hiperholesterolemię.O tym, że spożywasz znaczne ilości alkoholu.O tym, że chorujesz na miopatię.Powiadom lekarza, jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży a także gdy karmisz piersią.
Zapytaj lekarza: Środki wiążące kwasy żółciowe np. cholestyraminę.Kwas nikotynowy (Cholamid, Niacynę).Gemfibrozil (Gemfibral, Gevilon, Lipozil).
Pamiętaj o: Leku nie należy stosować u dzieci.
Składniki Lipostat: Lipostat (Bristol-Myers Squibb S.p.A.) tabletki 20mg, 30 tabl.
Nie używaj Lipostat gdy:
Skutki uboczne Lipostat w słowniku Efekty uboczne L .