lipobay efekty co to jest
Skutki CERIVASTATINUM NATRICUM tabletki powlekane. Efekty uboczne Lipobay 0,4 definicja. Jak działa.

Jak działa Lipobay 0,4 lek

Jak działa Lipobay 0,4: UWAGA! - w sierpniu 2001 firma Bayer wstrzymała sprzedaż leku.Lek należy do grupy inhibitorów reduktazy hMG-CoA. Obniża stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL w surowicy krwi.Zapobiega rozwojowi i powikłaniom miażdżycy.Zmniejszenie stężenia cholesterolu występuje w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia leczenia ceriwastatyną, a maksymalne działanie po 4 tygodniach.

Czy przydatne?

Zagraniczna nazwa lekarstwa Lipobay 0,4: CERIVASTATINUM NATRICUM

Lipobay 0,4 jest w formie: tabletki powlekane

Działanie Lipobay 0,4 zastosowanie: W leczeniu hipercholesterolemii i hipercholesterolemii z towarzyszącą hipertrójglicerydemią, gdy leczenie dietetyczne okazało się niewystarczające.W chorobie wieńcowej z zaburzeniami lipidowymi.

Jak podawać Lipobay 0,4: Dawkowanie i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.Zwykle dawka początkowa wynosi 0,1 mg na dobę.Lek najczęściej przyjmuje się raz na dobę, wieczorem (w porze kolacji lub przed snem).Przyjmowanie leku razem z pożywieniem nie wpływa na działanie ceriwastatyny.Przed rozpoczęciem i w czasie leczenia powinno się stosować standardową dietę obniżającą poziom cholesterolu.W trakcie leczenia należy wykonywać okresowe oznaczenia poziomu lipidów w surowicy i modyfikować dawkę.

Skutki uboczne Lipobay 0,4: U 1-2% pacjentów:bóle brzucha,bóle głowy,osłabienie,wzdęcia, zaparcia, niestrawność, biegunka, nudności,zwiększenie stężenia fosfokinazy kreatynowej (CPK) w surowicy krwi,bóle mięśni,wysypka.

Efekty Lipobay 0,4 zastosowania: U 0.1-1% pacjentów:zaburzenia żołądkowo-jelitowe,bóle nóg i ramion, bóle stawów, nużliwość (wiotkość) mięśni, osłabienie mięśni,bezsenność,mrowienie i drętwienie mięśni,zawroty głowy,zmiany w obrębie oka,podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych (aminotransferaz) w surowicy.Bardzo rzadko (u < 0,01% pacjentów):reakcje alergiczne, obrzęk naczynioruchowy,zapalenie wątroby,rabdomioliza (czasami z towarzyszącą ciężką niewydolnością nerek spowodowaną miogiobinurią), zapalenie mięśni.

Poinformuj lekarza gdy: O tym, że chorujesz na nerki lub wątrobę.O nadwrażliwości na ten lek.O innych stosowanych lekach.O dolegliwościach pojawiających się podczas stosowania leku jak np.: rozlane bóle mięśniowe, tkliwość lub osłabienie mięśni.O tym, że spożywasz znaczne ilości alkoholu.O tym, że chorujesz na miopatię lub inne choroby mięśni.Powiadom lekarza, jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży a także gdy karmisz piersią.

Zapytaj lekarza: Leki wiążące kwasy żółciowe (np. cholestyramina).Erytromycynę i itrakonazol.Cyklosporynę lub inne leki immunospupresyjne.

Pamiętaj o: Nie zaleca się jednoczesnego podawania z ceriwastatyną gemfibrozilu (Gemfibral, Gevilon, Lipozil) - ze względu na zwiększone ryzyko rabdomiolizy.Jeśli podczas stosowania leku pojawią się dolegliwości takie jak np. rozlane bóle mięśniowe, tkliwość lub osłabienie mięśni, natychmiast zgłoś się do lekarza, szczególnie jeżeli towarzyszy temu złe samopoczucie, lub gorączka.Leku nie należy stosować u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Składniki Lipobay 0,4: Lipobay 0,4 (Bayer AG) tabletki powlekane 0,4mg, 28 tabl.

Nie używaj Lipobay 0,4 gdy: Ze względu na ryzyko wystąpienia miopatii:cyklosporyny,pochodnych kwasu fibrynowego, kwasu nikotynowego,erytromycyny,leków przeciwgrzybiczych z grupy azoli.Ze względu na ryzyko rabdomiolizy (uszkodzenia komórek mięśni szkieletowych):gemfibrozilu (Gemfibral, Gevilon, Lipozil).

Skutki uboczne Lipobay 0,4 w słowniku Efekty uboczne L .

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: