encopirin efekty co to jest
Skutki ACIDUM ACETYLSALICYLICUM tabletki powlekane dojelitowe. Efekty uboczne Encopirin definicja.

Jak działa Encopirin lek

Jak działa Encopirin: Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy w zależności od podanej dawki wykazuje dwojakie działanie:W większych dawkach działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.W maksymalnej dawce do 150mg na dobę hamuje zlepianie się płytek krwi, zmniejszając w ten sposób zagrożenie zamknięcia naczyń krwionośnych.

Czy przydatne?

Zagraniczna nazwa lekarstwa Encopirin: ACIDUM ACETYLSALICYLICUM

Encopirin jest w formie: tabletki powlekane dojelitowe

Działanie Encopirin zastosowanie: Lek stosuje się w leczeniu choroby przeziębieniowej, bólów, obrzęków, zaczerwienienia stawów w przebiegu chorób reumatycznych, bólów głowy i nerwów, w bolesnym mięsiączkowaniu, w leczeniu bólów związanych z chorobą nowotworową,.Stosowany jest również w chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego w profilaktyce zawału serca, po operacjach pomostowania naczyń wieńcowych (by-pass), w miażdżycy naczyń obwodowych, w zapobieganiu wystąpienia zatorów naczyniowych i udaru mózgu u chorych z przewlekłym migotaniem przedsionków.

Jak podawać Encopirin: Przed zastosowaniem leku skontaktuj się z lekarzem.Przyjmuj lek w czasie lub po posiłku, doustnie, nie rozgryzając tabletek, dzielić można jedyne tabletki podzielne z rowkiem poprzecznym.Dorośli:w stanach gorączkowych 1-2 tabletki 2-3 razy dziennie,w chorobie reumatycznej i gośćcu przewlekłym, zgodnie z zaleceniami lekarza najczęściej 1-2 tabletki 3-4 razy dziennie, łącznie z witaminą C i K.W profilaktyce zawału mięśnia sercowego, po by-passach, w miażdżycy zarostowej naczyń, w profilaktyce udaru mózgu:75-150 mg dziennie - pierwsza dawka nasycająca 150 mg.Ewentualnie ok. 300mg co drugi dzień.U dzieci poniżej 12-ego roku życia i niemowląt jedynie po konsultacji z lekarzem:30-60 mg/kg masy ciała na dobę, co 4-6 godzinjako lek przeciwreumatyczny 65-130 mg/kg masy ciała na dobę, co 4-6 godzin.Podczas leczenia infekcji bakteryjnych i choroby przeziębieniowej nie zażywaj leku dłużej niż 10 dni.Gdy chorujesz na cukrzycę, przyjmowanie większych dawek leku może wpłynąć na wyniki glukozy we krwi. Poradź się wtedy lekarza.Przyjęcie zbyt dużej dawki (dawek) może spowodować zatrucie, które objawia się: szybkim oddychaniem, silnym, ciągłym bólem głowy, szumem i brzęczeniem w uszach, stanem podniecenia i zamroczenia.Pamiętaj! Nie przyjmuj podwójnej dawki nawet wówczas gdy, przypomnisz sobie o dawce poprzednio nieprzyjętej!Dokładne dawkowanie znajduje się na ulotce producenta.CZĘSTE I DŁUGIE PRZYJMOWANIE LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH PROWADZI DO ROZWOJU CIĘżKICH SCHORZEŃ WĄTROBY I NEREK

Skutki uboczne Encopirin: Dawka kwasu acetylosalicylowego zawarta w preparatach antyagregacyjnych jest mała i bardzo rzadko powoduje wystąpienie jakichkolwiek działań niepożądanych - natomiast mogą one wystąpić podczas stosowania kwasu w dawkach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych:Nudności, wymioty i bóle brzucha,Owrzodzenie przewodu pokarmowego.Krwawienia z dziąseł, krwiomocz, łatwe ,,siniaczenie" po niewielkich urazach.Gdy dolegliwości te nie ustępują mimo prawidłowego przyjmowania leku, skontaktuj się z lekarzem.

Efekty Encopirin zastosowania: Może również wywołać reakcję uczuleniową (alergiczną), objawiającą się obrzękiem, zaczerwienieniem skóry, pokrzywką, swędzeniem skóry, katarem z nosa, obrzmieniem gardła, bólem w klatce piersiowej i trudnościami w oddychaniu.U dzieci może wywołać groźny zespół chorobowy, polegający między innymi na uszkodzeniu mózgu (zespół Rey'a). Mogą wystąpić wówczas: bóle głowy, nudności, zmiany w zachowaniu. Gdy zauważysz chociaż jeden z powyższych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.Szum w uszach i osłabienie słuchu.Krwawienie z przewodu pokarmowego (stolce koloru smoły lub z domieszką krwi).

Poinformuj lekarza gdy: O tym, że jesteś uczulony na kwas acetylosalicylowy i inne leki przeciwzapalne (Ibuprofen, Piroksikam, Indometacynę, Naproksen, Fenylobutazon).O chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy oraz o stanach zapalnych przewodu pokarmowego.O chorobach krwi -- hemofilii, skazie krwotocznej.O chorobie nerek lub wątroby.O atakach dny moczanowej.Poinformuj lekarza o innych lekach zażywanych w tym samym czasie.Poinformuj lekarza, że jesteś lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Zapytaj lekarza: Acetazolamid.Leki doustne przeciwzakrzepowe (np. Dikumarol, Warfarynę i inne).Metotreksat.Doustne leki przeciwcukrzycowe.Leki wpływających na poziom kwasu moczowego (np. Milurit, Benemid).Leki sterydowe.

Pamiętaj o: Skontaktuj się z lekarzem, gdy po trzech dniach stosowania objawy chorobowe nie ustępują lub nawet nasilają się.Kwas acetylosalicylowy zawarty w preparatach stosowanych w profilaktyce zawału mięśnia sercowego jest w o wiele niższych dawkach niż w preparatach przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Tabletek tych ostatnich nie należy dzielić, rozłamywać na mniejsze części, chyba że na tabletce jest rowek poprzeczny pozwalający przyjąć pół tabletki. Pamietaj, że dawka kwasu acetylosalicylowego stosowana w profilaktyce choroby niedokrwiennej wynosi maksymalnie 150 mg na dobę.

Składniki Encopirin: Encopirin (US Pharmacia International Inc.) tabletki powlekane dojelitowe 0,325g, 30 tabl.

Nie używaj Encopirin gdy: Napojów alkoholowych.

Skutki uboczne Encopirin w słowniku Efekty uboczne E .

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: